Studny

„Bez vody není života,“, říká staré pořekadlo. Voda je důležité, dnes již ale není levná. Tedy, vyvrtat nebo vykopat studnu znamená získat nekonečný zdroj vody. A nemusíte za ni platit ! Vodou se dá s i topit, pokud si pořídíte tepelné čerpadlo voda voda.

Zajišťujeme studny pro novostavby, ale i pro tepelná čerpadla, v údolích, i ve vysokohorských podmínkách. Náš kolega p. Petrůj dokonce vrtal i několik turnusů na Haiti. www.studnyavrty.cz

Zajímavou a náročnou realizací, v podmínkách Krkonoš, v ochranném pásmu KRNAPu a CHOPASV
byla akce

Místo nafty topte vodou ze studny:

Dotace na rekreaci v Krkonoších pro rodiny poskytuje mezinárodní křesťanské sdružení YMCA.

Opět nezateplená horská chata, s radiátory, kde ani není jiný zdroj tepla, než tepelné čerpadlo 100 kW. Elektrokotel jen na ozdobu, 15 kW. Tepelné čerpadlo topilo spolehlivě i v podmínkách „sibiřské zimy“.

studny

Dům Setkání

Bývalý klášter topil dříve ELTO. Tedy naftou. Náklady na teplo v roce 2002 360 000,- Kč. To byla ještě tehdy levná nafta. Pak procházel dům rekonstrukcí. Horská chata se zvětšila o 30 % směrem dozadu ( není vidět). Předpokládané náklady na vytápění 40 - 80 000,- Kč.

Nyní jej vytápí tepelné čerpadlo 90kW. Vodou ze dvou 20 metrových vrtů ve skále. Realizace byla náročná. Chata je v KRNAPU a navíc v OPACHSV . Tedy velmi přísné podmínky na realizaci. Akci realizoval ST KODEK s.r.o., který má vrtné soupravy pro náročné geologické podmínky v Krkonoších, má zkušenosti v dané oblasti i na hřebenech hor, má k dispozici odborníky hydrogeology, geology, energetické auditory, a místní odborníky, kteří dokážou zajistit všechna povolení včetně dotací.

Systém voda je nejvýhodnější pro podmínky Krkonoš.

Vrtané studny

Vysokohorské podmínky

Ve vysokohorských podmínkách je vše jinak. Můj dobrý známý, studnařský a hydrogeologický expert, spoluautor vodního zákona RNDr. Nakládal říká, „ v nadmořské výšce 600 – 900 m.n.m. je to jednoduché. Zde je obrovské množství vody, nebo žádná.“

Ve skálách se vrtá velmi dobře. Jenom přesně musíte vědět kde. Základem je proto kvalitní hydrogeologický průzkum. Pokud minete ve skále pramen o 2 – 3 metry, můžete vrtat i 100 m, bude tam sucho.

Nejvýše vrtanou studny máme vedle Petrovy boudy, v Krkonoších, 1321 m. n.m 2,5 l/s vydatnost vody pro tepelné čerpadlo. Hloubka vás asi překvapí, pokud to tam znáte. Jinak, je tam velmi studeno a sněžilo i v srpnu při vrtání studny !

 
 

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

Zabezpečení: Kolik měsíců má rok? *